Jolanta Kędzierska

7 kwietnia 2016

Pierwszy rok nauki w SPP pamiętam jako poznawanie szczególnej uważności. To słowo stało się dla mnie najczęściej używanym i wdrażanym w czyn pojęciem. Zaczęłam zwracać uwagę na słowa, obrazy, gesty. Były to trudne doznania, gdyż wszystko co mnie spotykało w tym czasie było nowe, nieznane i niespotykane.

Wcześniej, zanim rozpoczęłam naukę w Studium, nie miałam pojęcia o tym, jak się relaksować, jak porządkować swoje myśli i zachowania. Tutaj pierwszy raz usłyszałam o medytacjach i nauczyłam się technik medytacyjnych.

Nauka w SPP otworzyła mnie na nowe możliwości myślenia, dociekania i wielu przemyśleń. Sięgnęłam do tytułów książek, na które wcześniej nie zwracałam uwagi. Zaczął się dla mnie czas wielu rozmyślań, czas odkrywania zupełnie nowego świata. Zauważyłam, że wszechświat ma sens, że ja mam wpływ na to, co się dzieje ze mną i wokół mnie. Odważniej wypowiadam swoje opinie, zwracam uwagę na zdanie innych osób, szanuję je, staram się wzbogacać poprzez spostrzeżenia innych. Wraz z nabraniem pewności siebie zauważyłam, że zmieniła się moja sylwetka, jestem bardziej wyprostowana, mam większą świadomość swojego ciała.

Zajęcia prowadzone w SPP pomogły mi spojrzeć na siebie, swoje wnętrze, poznać motywy działania: dlaczego czuję, myślę, zachowuję się właśnie tak a nie inaczej, w konkretnych sytuacjach. Poznałam swoje emocje, potrafię je nazwać i określić, a nawet umiejscowić w ciele. Skupienie uwagi na swoim potencjale, poznanie zalet, osiągnięć, sukcesów, pomogło uświadomić każdemu z nas w czym jesteśmy dobrzy, z czego jesteśmy dumni.

I wreszcie to cudowne odkrycie – poznanie siebie.

W trakcie wyjazdowych zajęć z NLP (neurolingwistyczne programowanie) każdy mógł nauczyć się kochać siebie, szanować za sukcesy, wybaczać sobie niepowodzenia. Myśleć zawsze pozytywnie o sobie i ludziach, a także koncentrować się na własnych możliwościach, a nie na przeszkodach.

Trening interpersonalny i zajęcia integracyjne nauczyły nas zaufania do uczestników grupy, szacunku i tolerancji, a także przełamywania własnych barier. Wspólnie wyznaczaliśmy zasady postępowania i staraliśmy się je respektować.

Dyrektor Studium Psychologii Psychotronicznej. Pedagog i socjoterapeuta (UwB). Dyplomowana astropsycholog oraz instruktorka mistycznych tańców korowodowych i w kręgu.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Zapisz się na newsletter!

W pierwszym newsletterze otrzymasz "Opowieści Buddyjskie”. Być może właśnie teraz potrzebujesz ich przesłania?
Zapisuję się!
Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Studium Psychologii Psychotronicznej z siedzibą w Białymstoku (15-760), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24 w ce­lach mar­ke­tin­go­wych,